Plánování v oblasti vod má v České republice dlouhou tradici. Základním koncepčním dokumentem vodního hospodářství byl Státní vodohospodářský plán z roku 1953 a dále jeho druhé vydání z roku 1975. Směrný vodohospodářský plán z roku 1975 byl pro územní působnost dílčího povodí Dyje nahrazen v prosinci 2009 Plánem oblasti povodí Dyje, který byl platný po dobu 6 let. V roce 2016 byl tento dokument nahrazen Plánem dílčího povodí Dyje, který byl aktualizován v letech 2018 - 2021 a stane se platným koncepčním dokumentem vodního hospodářství pro období let 2021 - 2027.
Plánování v oblasti vod vychází ze směrnice Evropského parlamentu a Rady 2000/60/ES ze dne 23. října 2000 ustavující rámec pro činnost Společenství v oblasti vodní politiky (Rámcová směrnice). Smyslem Rámcové směrnice je zabránit dalšímu zhoršování stavu povrchových i podzemních vod a zlepšit stav vod a na vodu vázaných ekosystémů. Hlavním cílem Rámcové směrnice bylo do roku 2015 dosáhnout dobrého stavu vod s možností prodloužení této lhůty, s určitými výjimkami, do roku 2027.
Proces plánování v oblasti vod se v současné době řídí ustanovením vodního zákona v Hlavě IV, plánování v oblasti vod, a prováděcími právními předpisy - vyhláškou č. 393/2010 Sb., o oblastech povodí, vyhláškou č. 350/2016 Sb., kterou se mění vyhláška č. 24/2011 Sb., o plánech povodí a plánech pro zvládání povodňových rizik.
Účelem plánování v oblasti vod je dle vodního zákona vymezit a vzájemně harmonizovat veřejné zájmy:
Proces plánování v oblasti vod na národní úrovni náleží do sdílené působnosti MZe a MŽP. Na úrovni dílčích povodí jsou pořizovateli plánů dílčích povodí správci povodí - státní podniky Povodí a krajské úřady.
Současný, plán povodí (Plán dílčího povodí Dyje) se aktualizoval v letech 2018 až 2021 zejména podle účinnosti zavedených opatření a aktuálního hodnocení stavu vodních útvarů (VÚ).
Předložený návrh Plánu dílčího povodí Dyje (dále PDP Dyje) je hledáním rovnováhy mezi náročnými konkrétními cíli, které byly vytyčeny na základě legislativních předpisů a na základě environmentálních a vodohospodářských zkušeností jak pořizovatelů plánu, tak autorů metodik a návodů. Tvůrci návrhu PDP Dyje jsou přesvědčeni, že tento plán je dobrým východiskem pro postupné splnění cílů Rámcové směrnice, zakotvených zejména ve vodním zákonu a ve vyhlášce o plánování v oblasti vod.
V návaznosti na výzvu Evropské komise (EK), která upozorňovala na nesprávnou transpozici „Rámcové směrnice o vodní politice“ 2000/60/ES (RSV), došlo velkou novelou vodního zákona č. 150/2010 Sb. k úpravě Hlavy IV tak, aby vyhověla požadavkům směrnice. Stejnou novelou byly transponovány i požadavky „povodňové“ Směrnice 2007/60/ES, které se procesu plánování v oblasti vod rovněž dotýkají. Následně vstoupila v předchozím plánovacím cyklu v platnost vyhláška č. 24/2011 Sb., o plánech povodí a plánech pro zvládání povodňových rizik, ve znění vyhlášky č. 350/2016 Sb., a vyhláška č. 393/2010 Sb., o oblastech povodí. Legislativní předpisy jsou uvedeny v kapitole 5 této úvodní části a jejich výčet je dán předpisy, které nabyly účinnosti do 31. 12. 2018.
V souvislosti se soudním sporem mezi Německým spolkem pro životní prostředí a ochranu přírody (Bund für Umwelt und Naturschutz Deutschland eV) a Německou republikou (Bundesrepublik Deutschland) ve věci prohloubení různých částí řeky Vezery na severu Německa byla ze strany EK zvýšena pozornost na transpozici čl. 4 odst. 7 RSV. Ta vedla k dalším výtkám vůči ČR a v souvislosti s tím k vypracování zcela nového metodického dokumentu, který obsáhl veškeré její požadavky. V roce 2018 s účinností od 1. března byl přijat „Metodický pokyn sekce vodního hospodářství Ministerstva zemědělství a sekce technické ochrany životního prostředí Ministerstva životního prostředí k posouzení možnosti vlivu záměru na stav dotčených vodních útvarů (primární posouzení) [§ 23a zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů]“.
Zpracování plánů povodí probíhá ve třech úrovních - pro mezinárodní oblasti povodí, pro části mezinárodních oblastí povodí na území České republiky (pro které se pořizují „národní plány povodí“) a pro dílčí povodí.
MŽP a MZe spolupracují v rámci mezinárodních komisí na zpracování mezinárodních plánů povodí koordinovaných na úrovni mezinárodních oblastí povodí (Labe, Odry a Dunaje). Garanty jejich zpracování jsou příslušné mezinárodní komise pro ochranu řek Labe, Odry a Dunaje.
Národní plány povodí jsou v ČR tři a jejich pořízení je v kompetenci MZe a MŽP ve spolupráci s příslušnými správci povodí a místně příslušnými krajskými úřady. Národní plány povodí stanoví cíle:
Národní plán povodí Dunaje je doplněn plány povodí pro tři dílčí povodí, a to pro dílčí povodí Moravy a přítoků Váhu, dílčí povodí Dyje a dílčí povodí ostatních přítoků Dunaje.
Plány dílčích povodí jsou aktualizací plánů schválených v r. 2016. Plány dílčích povodí pořizují správci povodí podle své působnosti ve spolupráci s příslušnými krajskými úřady a ve spolupráci s ústředními vodoprávními úřady. Plány dílčích povodí schvalují podle své územní působnosti kraje. Plány povodí se přezkoumávají a aktualizují každých 6 let ode dne jejich schválení.
Plán dílčího povodí Dyje byl zpracován ve třech etapách:
Plány dílčích povodí podléhají procesu SEA (posuzování vlivu koncepcí na životní prostředí), jehož cílem je posouzení případných nepříznivých vlivů záměrů obsažených v PDP na životní prostředí.
Obr. 1.2a – Národní části mezinárodní oblasti povodí
Obr. 1.2b - Dílčí povodí České republiky
V souvislosti s nově stanovenou strukturou zpracování plánů povodí pro druhé plánovací období zastupují plány dílčích povodí koncepční dokumenty „plány oblastí povodí“, využívané v prvním plánovacím období. Plány dílčích povodí pořizují správci povodí dle své působnosti ve spolupráci s příslušnými krajskými úřady a ve spolupráci s ústředními vodoprávními úřady.
Schvalují je dle své územní působnosti kraje. Plány dílčích povodí doplňují národní plán povodí o podrobné údaje a návrhy opatření, které jsou nutné k dosažení cílů pro dané dílčí povodí na základě zjištěného stavu povrchových a podzemních vod, hodnocení povodňových rizik a potřeb užívání vodních zdrojů, a časového plány jejich realizace. Základní obsah plánu dílčího povodí dále určuje vyhláška č. 24/2011 Sb., o plánech povodí a plánech pro zvládání povodňových rizik, ve znění pozdějších předpisů. Aktualizace plánů dílčích povodí probíhá v šestiletých cyklech.
V porovnání s druhým plánovacím obdobím došlo k několika změnám ať již formálního charakteru nebo aktualizace, či zcela nového vypracování metodických dokumentů pro hodnocení stavu vodních útvarů. Dále byla změněna úroveň plánů, u které dojde k hodnocení vlivu na životní prostředí – oproti předchozímu cyklu bude vypracováno na úrovni plánů dílčích povodí, nikoliv na úrovni národních plánů povodí (jak tomu bylo v předchozím plánovacím cyklu).
Pro třetí plánovací období nedošlo ke změně vymezení dílčího povodí Dyje. Dílčí povodí Dyje je vymezeno vyhláškou č. 393/2010 Sb., o oblastech povodí.
Vodní útvary slouží jako základní jednotka vodohospodářského plánování, která umožňuje sledovat stav vodního prostředí a plnění ekologických cílů Rámcové směrnice.
U povrchových vod se rozlišují vodní útvary kategorie “řeka“ (také označováno jako tekoucí vody) a kategorie “jezero“ (také označováno jako stojaté vody). Vymezení útvarů povrchových vod bylo provedeno na základě typologie vodních toků.
Parametry typologie vodních toků byly navrženy tak, aby respektovaly požadavky Rámcové směrnice a zároveň umožňovaly vyjádřit specifika variability přírodních poměrů prostředí ČR, měly obecnou vypovídací schopnost, vyjadřovaly variabilitu monitorovaných složek ekologického stavu a nebyly vzájemně závislé. Typologie vodních toků je tak založena na kombinaci čtyř parametrů: úmoří, nadmořské výšky, geologického podloží a řádu toku podle Strahlera. Jednotlivé parametry jsou dále členěny do kategorií, vyjadřujících minimální možný počet obecných kategorií při zachování funkční heterogenity.
Oproti 2. plánovacímu období byly zrušeny 4 vodní útvary kategorie “jezero“ – Nesyt (DYJ_1255_J), Vrkoč (DYJ_1186_J), Starý (DYJ_1185_J), Dolní Jaroslavický (DYJ_0185_J). Jedná se o vodní útvary charakteru rybník.
Typologie vodních útvarů byla ve 2. i 3. plánovacím období odvozena od typologie úseku vodního toku, na kterém je umístěn reprezentativní monitorovací profil.
Tabulka 2.1.1a – Vymezení vodních útvarů povrchových vod
*) Poznámka:
Vztah: shodné - vymezení vodních útvarů je v 2. a 3. plánovacím období shodné;
Shodný reprezentativní profil: ano/ne - reprezentativní profil útvarů povrchových vod je/není shodný s profilem použitým v předchozí verzi PDP
Tabulka 2.1.2 – Vymezení vodních útvarů podzemních vod
Tabulka 2.1.3a - Přehled sledovaných profilů u povrchových vod
Důvody a popis změn metodik hodnocení stavu je součástí národního plánu povodí Dunaje.
Některé úpravy byly na základě dostupných dat provedeny v metodice hodnocení významnosti vlivů pro útvary podzemích vod a hlavně v hodnocení chemického stavu útvarů podzemních vod. Mezi nejvýznamnější změny patří zahrnutí výsledků hodnocení pokroku opatření z roku 2018 do významnosti starých kontaminovaných míst (což se projevilo jak u identifikace významných vlivů, tak u hodnocení chemického stavu), dále zahrnutí dat o surové vodě odběrů podzemních vod do hodnocení chemického stavu a úprava limitů chemického stavu podzemních vod se závislými vodními ekosystémy (došlo k jejich harmonizaci s nově používanými limity pro povrchové vody). Z hlediska pesticidů byly do hodnocení chemického stavu zařazeny nové relevantní pesticidy a jejich metabolity.
Monitorovací síť se ve 2. a 3. plánovacím období (profily, u kterých se předpokládá monitoring v období 2019 - 2024) významně neliší, rozdíly v jednotlivých letech jsou primárně způsobeny cyklováním monitoringu některých profilů. Z tohoto důvodu se neliší ani celkový počet profilů sledovaných v obou plánovacích obdobích. Za zmínku stojí snad jen skutečnost, že z důvodu zrušení vymezení 4 VÚ se nepředpokládá jejich monitoring. Postupně se rozšiřuje škála sledovaných parametrů, a to především ze skupiny specifických organických látek jako jsou pesticidy nebo farmaka. To má za následek zvýšení počtu vodních útvarů, ve kterých jsou tyto látky nacházeny a to i ve zvýšených koncentracích. Významnou změnou je, že tzv. prioritní kovy (kadmium, olovo, nikl a rtuť) jsou primárně sledovány v rozpuštěné formě tak, jak to vyžaduje legislativa. Dříve byla sledována především celková forma. Tato úprava monitoringu vedla k významnému zpřesnění hodnocení chemického stavu u těchto parametrů a došlo k významnému poklesu počtu vodních útvarů, které v těchto ukazatelích nedosáhly dobrého stavu.
Jako reakce na převymezení vodních útvarů došlo v dřívějších obdobích k úpravám monitorovací sítě především ve skupině reprezentativních profilů. Na základě výsledků monitoringu kvality vody v těchto profilech je prováděno hodnocení stavu vodních útvarů. V 7 VÚ je lokalizace reprezentativního profilu, na základě kterého bylo provedeno hodnocení stavu pro 3. plánovací období (data z monitoringu za období 2016 - 2018), jiná, než tomu bylo v předchozím PDP (data z monitoringu za období 2010 - 2012). Jedná se o vodní útvary DYJ_0180, DYJ_0590, DYJ_0680, DYJ_0710, DYJ_1120, DYJ_1170, DYJ_1210.
U vodního útvaru DYJ_1090 Balinka od pramene po ústí do toku Oslava bylo zaznamenáno v letech 2016 až 2017 opakované vysychání páteřního toku, v místě lokalizace reprezentativního profilu, proto došlo v roce 2018 ke stanovení nového odběrného místa. Pro hodnocení stavu příslušného vodního útvaru pak byly použity výsledky monitoringu z původního i nového profilu. Z hlediska monitoringu a hodnocení stavu jsou vodní útvary DYJ_1020 a DYJ_1040 hodnoceny společným reprezentativním profilem JPPBa020 Balinka - Baliny a vodní útvary DYJ_1260 a DYJ_1300 reprezentativním profilem 402 Dyje – Pohansko.
Rozsah monitorovacích objektů kvantitativního stavu podzemních vod se dílčím povodí Dyje proti 2. období téměř nezměnil – ze 187 objektů se počet mírně zvýšil na 194. Nicméně počet sledovaných objektů chemického stavu se zvýšil významně z 52 objektů na 88.
Pro podzemní vody byly veškeré změny málo významné – kromě vyřazení některých problematických objektů jak ze sledování hladin či vydatnosti pramenů, tak pro sledování jakosti bylo v období 2013 - 2018 mírně rozšířeno pravidelné sledování jakosti vybraných významných odběrů podzemních vod. Kromě toho se dále rozšířilo sledování pesticidů a jejich metabolitů, díky čemuž mohl být upraven rozsah relevantních ukazatelů pro podzemní vody.
Významnou změnou bylo zahrnutí výsledků sledování surové vody do hodnocení chemického stavu útvarů podzemních vod – tím se rozšířil počet objektů (a nejen pro dusičnany, jak tomu bylo v minulém plánovacím období). Zatím jsou však k dispozici jen data za období 2017 - 2018 a z nich není možné určit, které objekty jsou sledované a vykazované pravidelně. Navíc rozsah sledovaných ukazatelů a četnost jejich sledování jsou velmi nízké, včetně věrohodnosti naměřených koncentrací. Proto nejsou tato místa sledování zahrnuta v tabulce 2.1.3b.
Další významnou změnou v hodnocení stavu je hodnocení zvratu trendu polutantů v podzemních vodách. I když metodika byla vytvořena již v minulém cyklu, zvraty trendů dosud nebyly hodnoceny kvůli krátkým časovým řadám a tím, že se efekty opatření nemohly na datech, které končily v roce 2012, dosud projevit.
Plánování v oblasti vod je rozděleno na tři na sebe navazující plánovací období/cykly. Tento Plán dílčího povodí Dyje (PDP Dyje) je koncepčním dokumentem pro třetí z nich, pro období 2021 - 2027. V této kapitole je uveden přehled realizovaných opatření z 2. PDP Dyje 2015 - 2021. Přehled opatření navržených pro 3. plánovací období je součástí kapitoly VI.
Ve 2. plánovacím období byly v DP Dyje k dosažení cílů ochrany vod navrženy listy opatření typu A, které řeší konkrétní problematickou lokalitu konkrétním způsobem, listy opatření typu B, které řeší vytipovanou část vymezené lokality, kde je identifikován problém (vliv) a listy opatření typu C, které reagují na obecně chápaný problém (vliv), který vzhledem ke své povaze nelze řešit konkrétním fyzickým opatřením, ale pouze opatřením na centrální úrovni. Listy opatření typu C jsou navrženy na úrovni celé ČR v národních plánech povodí.
Ze všech konkrétních opatření bylo navrženo 284 opatření k zabránění a regulaci znečištění z bodových zdrojů (opatření nejčastěji zaměřená na kanalizace a ČOV). Celkem 32 opatření bylo navrženo k omezování, případně zastavení vnosu zvlášť nebezpečných látek do vod (sanace starých ekologických zátěží, eliminace znečištění z průmyslu). K zajištění odpovídajících hydromorfologických podmínek vodních útvarů bylo navrženo 37 opatření (revitalizace vodních toků a niv, obnova vodního režimu krajiny a zprůchodnění příčných překážek na vodních tocích).
V níže uvedené tabulce 2.2. je také zahrnuto jako konkrétní 15 opatření, která byla součástí listu opatření typu B s názvem „DYJ212503 Revitalizace - Záměry navrhovatelů“, u nichž probíhá nebo již proběhla realizace, anebo byly převzaty do 3. plánovacího období jako konkrétní opatření typu A.
Počet navržených opatření ve 2. plánovacím období s rozdělením na dokončená, probíhající a nezahájená je uveden v tabulce 2.2 níže (v tabulce jsou uvedeny počty všech opatření zařazených v PDP Dyje, tj. jak těch zařazených do „programu opatření“, tak i do „ostatních opatření“). U všech opatření je uvedený jejich stav provádění k 30. 4. 2021. Tabulka obsahuje souhrn pro opatření z 2. PDP Dyje 2015 - 2021, tzn. pro opatření typu A a B. Přehled jednotlivých opatření z programu opatření 2. plánovacího období, včetně informace o jejich zařazení do programu opatření, je uveden v přílohové tabulce 2.2. Vzhledem k tomu, že některá opatření zařazená ve 2. PDP Dyje do „programu opatření“ nebylo možné z nejrůznějších důvodů zahájit a provést a naopak některá „ostatní opatření“ byla připravená k realizaci, byly často zahájeny práce i na „ostatních opatřeních“.
Tabulka 2.2. - Souhrnné informace o stavu opatření z 2. plánovacího cyklu u vodních útvarů se zvláštními cíli
Ze všech 392 výše zmíněných opatření bylo zrušeno 6 opatření. Důvody jejich neprovedení jsou uvedeny konkrétně u každého opatření v přílohové tabulce 2.2. Jedno opatření bylo zrušeno, jelikož pominul důvod jeho realizace díky nalezení lepšího řešení z pohledu dosažení environmentálních cílů a 5 opatření bylo převzato do 3. plánovacího období s významnou úpravou parametrů.
Za mimořádné okolnosti jsou považovány ty, které mohou v krajním případě zapříčinit dočasné, ale i trvalejší zhoršení stavu vodního útvaru, a to v jakémkoliv z ukazatelů či složek (ekologických či chemických). Mezi tyto mimořádné okolnosti můžeme zařadit například velké ekologické havárie, při kterých dochází k úniku nebezpečných chemických látek do vodního prostředí, havarijní či jinak způsobené odstavení významné čistírny odpadních vod, ale také významné konstrukční práce v úseku říčního koryta (stavba mostu, úprava koryta, …) a další mimořádné okolnosti. Je nutné si uvědomit, že mimořádné okolnosti nelze dopředu předvídat a ani nelze jejich výskyt zcela eliminovat. Je možné pouze vyvinout úsilí a podniknout konkrétní kroky k jejich omezení a snížení jejich negativního vlivu. K úniku nebezpečných látek do vod může dojít i při dopravních nehodách, které nelze eliminovat a které se mohou odehrát v celé ploše povodí.
V dílčím povodí Dyje se ve sledovaném období 2015 - 2018 nevyskytla žádná významná mimořádná okolnost, která by měla prokazatelně významný přímý vliv na zhoršení stavu vodních útvarů.
Internetová prezentace PDP Dyje je zveřejněná na internetových stránkách Povodí Moravy, s.p., v sekci Plánování v oblasti vod. Prezentace je ve formátu interaktivních HTML stránek, na kterých je zveřejněn kompletní obsah Plánu dílčího povodí Dyje včetně Dokumentací oblastí s významným povodňovým rizikem. Taktéž je umožněno stažení jednotlivých kapitol plánu ve formátu pdf.
Součástí internetové prezentace je Stručný souhrn Plánů dílčích povodí Moravy a přítoků Váhu a Dyje umožňující lepší porozumění odbornému obsahu plánu a navrhovaným opatřením.
Při realizaci PDP, tj. při přípravě jednotlivých projektů a záměrů, jež budou naplňovat cíle a opatření PDP, je nutné respektovat a dodržovat níže uvedená zmírňující opatření pro předcházení, snížení či kompenzaci potenciálních negativních vlivů, respektive posílení pozitivních dopadů provádění PDP na životní prostředí a veřejné zdraví:
Pro zmírnění negativních vlivů PDP na předměty ochrany a celistvost soustavy Natura 2000 bude potřeba uplatnit následující zmírňující opatření pro předcházení, snížení či kompenzaci potenciálních negativních vlivů:
Tabulka 4.1 – Relevance opatření pro předcházení, snížení či kompenzaci potenciálních negativních vlivů v rámci realizace aktivit (opatření) navrhovaných Plánem dílčího povodí Dyje 2021 – 2027
Pro potřeby plánování v oblasti vod slouží ve smyslu § 21 zákona o vodách zjišťování stavu povrchových a podzemních vod, které se provádí podle povodí povrchových vod a hydrogeologických rajonů podzemních vod a zahrnuje zejména sledování množství a jakosti povrchových a podzemních vod a zjišťování stavu vodních útvarů a ekologického potenciálu silně ovlivněných a umělých vodních útvarů.
Pro potřeby popisu a hodnocení stavu vod a návrhů opatření ke zlepšení současného stavu vod jsou jednotlivé oblasti povodí rozděleny na vodní útvary, které jsou základními jednotkami vodohospodářského plánování.
Vybraná ustanovení týkající se plánování v oblasti vod § 2 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon):
Povrchovými vodami jsou vody přirozeně se vyskytující na zemském povrchu; tento charakter neztrácejí, protékají-li přechodně zakrytými úseky, přirozenými dutinami pod zemským povrchem nebo v nadzemních vedeních.
Podzemními vodami jsou vody přirozeně se vyskytující pod zemským povrchem v pásmu nasycení v přímém styku s horninami; za podzemní vody se považují též vody protékající podzemními drenážními systémy a vody ve studních. Vodním útvarem je vymezené významné soustředění povrchových nebo podzemních vod v určitém prostředí charakterizované společnou formou jejich výskytu nebo společnými vlastnostmi vod a znaky hydrologického režimu. Vodní útvary se člení na útvary povrchových vod a útvary podzemních vod.
Útvar povrchové vody je vymezené soustředění povrchové vody v určitém prostředí, například v jezeru, ve vodní nádrži, v korytě vodního toku.
Silně ovlivněný vodní útvar je útvar povrchové vody, který má v důsledku lidské činnosti podstatně změněný charakter.
Umělý vodní útvar je vodní útvar povrchové vody vytvořený lidskou činností.
Útvar podzemní vody je vymezené soustředění podzemní vody v příslušném kolektoru nebo kolektorech; kolektorem se rozumí horninová vrstva nebo souvrství hornin s dostatečnou propustností, umožňující významnou spojitou akumulaci podzemní vody nebo její proudění či odběr.
Vodním zdrojem jsou povrchové nebo podzemní vody, které jsou využívány nebo které mohou být využívány pro uspokojení potřeb člověka, zejména pro pitné účely.
Nakládání s povrchovými nebo podzemními vodami je jejich vzdouvání pomocí vodních děl, využívání jejich energetického potenciálu, jejich využívání k plavbě nebo k plavení dřeva, k chovu ryb nebo vodní drůbeže, jejich odběr, vypouštění odpadních vod do nich a další způsoby, jimiž lze využívat jejich vlastnosti nebo ovlivňovat jejich množství, průtok, výskyt nebo jakost.
Povodí je území, ze kterého veškerý povrchový odtok odtéká sítí vodních toků a případně i jezer do moře v jediném vyústění, ústí nebo deltě vodního toku.
Dílčí povodí je území, ze kterého veškerý povrchový odtok odtéká sítí vodních toků a případně i jezer do určitého místa vodního toku (obvykle jezero nebo soutok řek).
Hydrogeologický rajon je území s obdobnými hydrogeologickými poměry, typem zvodnění a oběhem podzemní vody.
V průběhu přípravných prací Plánu dílčího povodí Dyje byly shromážděny a vyhodnoceny závazné podklady podle vyhlášky MZe a MŽP č. 24/2011 Sb., o plánech povodí a plánech pro zvládání povodňových rizik, ve znění pozdějších předpisů.
Závazné podklady dle § 5 vyhlášky č. 24/2011 Sb. zahrnují:
Podrobnější výčet k jednotlivým závazným podkladům je uveden níže:
Státními mapovými díly závaznými na území státu jsou dle nařízení vlády č. 430/2006 Sb., o stanovení geodetických referenčních systémů a státních mapových děl závazných na území státu a zásadách jejich používání, ve znění pozdějších předpisů, následující:
Mapovými díly zpracovanými na podkladě státních mapových děl jsou:
Jedná se především o informace shromažďované v působnosti ministerstev ČR a krajských úřadů ČR, a to:
Vodní bilance sestává z hydrologické bilance a vodohospodářské bilance. Hydrologická bilance porovnává přírůstky a úbytky vody a změny vodních zásob povodí, území nebo vodního útvaru za daný časový interval. Hydrologickou bilanci množství a jakosti vody ČR zpracovává ČHMÚ, dokumentace od roku 2002 je na internetových stránkách http://voda.chmi.cz/opzv/bilance/bilance.htm.
Vodohospodářská bilance porovnává požadavky na odběry povrchové a podzemní vody a vypouštění odpadních vod s využitelnou kapacitou vodních zdrojů z hledisek množství a jakosti vody a jejich ekologického stavu. Vodohospodářské bilance dílčích povodí jsou sestavovány každoročně příslušnými správci povodí, a to vždy do 30. září následujícího roku.
Veřejná databáze ČSÚ (VDB) se buduje jako základní a jednotný datový zdroj pro prezentaci statistických údajů určených především pro veřejnost. VDB je budována jako datové tržiště, které čerpá údaje z databází vznikajících v procesu zpracování statistických údajů. Jádrem VDB jsou databáze se statistickými ukazateli a jejich hodnotami. Struktura těchto databází je úzce propojená na metainformační systém ČSÚ, především na soustavu číselníků a klasifikací.
Jedním ze základních podkladů ve všech cyklech plánování je Plán rozvoje vodovodů a kanalizací území ČR (PRVKÚ ČR). Jedná se o strategický dokument státní politiky v oboru vodovodů a kanalizací překračující opatření resortních politik ústředních vodoprávních úřadů při sdílení kompetencí. Představuje dlouhodobou koncepci rozvoje oboru vodovodů a kanalizací, která původně měla výhled do roku 2015, ovšem stále obsahuje platné principy a zásady. Obsahuje koncepci řešení zásobování pitnou vodou, včetně vymezení zdrojů povrchových a podzemních vod uvažovaných pro účely na úpravu na pitnou vodu, a koncepci odkanalizování a čištění odpadních vod v daném územním celku, přičemž navržené koncepce musí být hospodárné. PRVKÚK obsahují identifikační, demografické a bilanční údaje, technická a ekonomická řešení pro 17 166 obcí a místních částí obcí České republiky.
PRVK pro jednotlivé kraje (PRVKÚK) jsou umístěny na internetových stránkách krajských úřadů, kde jsou k dispozici popisy (karty) měst, obcí a případně jejich částí. Dále jsou k dispozici na mapových serverech krajských úřadů grafické části PRVKÚK. Postupně dochází k jejich přepracování, která zahrnují jak zanesení již zrealizovaných opatření v oboru vodovodů a kanalizací, tak nové koncepty pro jednotlivé sídelní jednotky v závislosti na aktuálním stavu v dané lokalitě.
Základními legislativními dokumenty na úseku územního plánování jsou zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu a jeho prováděcí vyhláška č. 500/2006 Sb., o územně analytických podkladech, územně plánovací dokumentaci a o způsobu evidence územně plánovací činnosti. Mezi hlavní nástroje územního plánování v ČR patří Územně plánovací podklady, Politika územního rozvoje a Územně plánovací dokumentace.
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR spravuje Portál územního plánování - Oficiální portál Ústavu územního rozvoje z oblasti územního plánování (http://portal.uur.cz/). Cílem portálu je zpřístupnit na Internetu relevantní informace z oblasti územního plánování.
Dne 1. 1. 2013 zahájil svoji činnost Státní pozemkový úřad. Je zřízen zákonem č. 503/2012 Sb., o Státním pozemkovém úřadu a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Nový úřad spojil agendy, které byly vykonávány pozemkovými úřady a Pozemkovým fondem ČR. Státní pozemkový úřad má na starosti návrhy pozemkových úprav a s nimi spojené realizace prvků plánů společných zařízení (např. výstavba polních cest, vodohospodářských opatření v krajině, založení územních systémů ekologické stability, ochrana ZPF před erozí vodní i větrnou atd.).
Ochrana před povodněmi vychází z dokumentu Strategie ochrany před povodněmi na území ČR, který byl schválen vládním usnesením č. 382 ze dne 19. dubna 2000. Řízení ochrany před povodněmi zabezpečují povodňové orgány, které se řídí povodňovými plány. Dalším zdrojem informací je povodňový informační systém www.povis.cz, zprávy z vyhodnocení povodní 1997, 2002, 2006, 2009, 2010 a 2013, interaktivní mapa úseků v oblastech s významným povodňovým rizikem v grafické části Digitálního povodňového plánu České republiky modulu POVIS http://www.dppcr.cz/html_pub/ a 6. Interaktivní mapa rizikových území při přívalových srážkách POVIS http://www.povis.cz/html/. Do kompletního souhrnu informací patří dále koncepční dokumenty v působnosti krajských úřadu a aktuální podklady správců povodí.
Vodní režim krajiny je ovlivňován hydrologickými vlastnostmi a základními charakteristikami povodí, funkcí, provozem a technickým stavem vybudovaných vodních děl, způsobem využívání území, způsobem hospodaření na půdě v ploše povodí, hydropedologickými vlastnostmi zastoupených půd a úhrnem a časovým rozdělením srážek.
Základní hydrologické údaje jsou poskytovány Českým hydrometeorologickým ústavem. Charakteristiky povodí jsou obsaženy v geoinformatických údajích o území, získaných z dostupných zdrojů souborů dat (ArcČR, ZABAGED, ortofotomapy…), informace o využití území jsou dostupné v databázi Corine, data o hospodaření na půdě jsou dostupná v aplikaci LPIS - Registr půdy, podklady o vodních dílech jsou k dispozici u správců těchto děl.
republiky vyplývajících z mezinárodních smluv a závazků v oblasti vod Generel území chráněných pro akumulaci povrchových vod a základní zásady využití těchto území – pořídilo MZe a MŽP v dohodě podle § 28a odst. 2 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů. V roce 2020 byl tento materiál aktualizovaný (Generel LAPV 2020). Tento Generel LAPV je podkladem pro návrh politiky územního rozvoje a územně plánovací dokumentace a je zveřejněný na https://eagri.cz/public/web/mze/voda/osveta-a-publikace/publikace-a-dokumenty/publikace/generel-uzemi-chranenych-proakumulaci-2.html.
Plány pro zvládání povodňových rizik – byly vytvořeny podle Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2007/60/ES o vyhodnocování a zvládání povodňových rizik. V souladu s § 25 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů, byly první plány pro zvládání povodňových rizik (PpZPR) v ČR schválené v prosinci 2015. Jejich aktualizace proběhla v letech 2018 - 2021 a druhé PpZPR budou platné pro 3. plánovací období 2021 - 2027. Aktualizované dokumentace oblastí s významným povodňovým rizikem (DOsVPR) jsou přílohou příslušných plánů dílčích povodí. Veškeré informace a dokumenty jsou zveřejněny na webových stránkách Povodňového informačního systému www.povis.cz v části „Ke stažení“ pod položkou „Implementace povodňové směrnice.“
Státní podniky Povodí spravují databázi Evidence uživatelů vod, která je používána pro zpracování vodohospodářské bilance. V databázi jsou vedeni všichni uživatelé, kteří jsou odběrateli povrchových nebo podzemních vod, jakož i ti, kteří využívají přírodní léčivé zdroje nebo zdroje přírodních minerálních vod a vody, které jsou vyhrazenými nerosty, a dále ti, kteří vypouštějí do vod povrchových nebo podzemních vody odpadní nebo důlní v množství přesahujícím v kalendářním roce 6 000 m3 nebo 500 m3 v kalendářním měsíci. Vedeni jsou také ti, jejichž povolený objem vody vzduté vodním dílem ve vodním toku nebo vody vodním dílem akumulované přesahuje 1 000 000 m3. Všichni tito uživatelé mají povinnost jednou ročně ohlašovat příslušným správcům povodí údaje o těchto odběrech a vypouštění.
Hlášení o nakládání s vodami je předepsáno zákonem č. 254/2001 Sb. o vodách v platném znění, vyhláškou č. 431/2001 Sb. o obsahu vodní bilance, způsobu jejího sestavení a o údajích pro vodní bilanci, v platném znění a vyhláškou č. 20/2002 Sb. o způsobu a četnosti měření množství a jakosti vody, v platném znění, vztahující se k problematice hlášení o nakládání s vodami. Hlášení za daný rok se podávají elektronicky přes správce povodí do 31. 1. následujícího roku.
Zdrojem informací jsou údaje primárně vedené v rámci agendy České inspekce životního prostředí a doplňkově jednotlivých podniků Povodí.
Vlivy na stav povrchových vod je možno rozdělit na bodové a plošné zdroje znečištění, odběry, regulace odtoku vody, úpravy vodních toků a další užívání vod (plavba, rekreace, rybnikářství, sportovní rybolov, těžba nerostných surovin, vodní elektrárny atd.). Vlivy na stav podzemních vod je možno rozdělit na bodové a plošné zdroje znečištění, odběry, umělé doplňování, využití území v infiltračních oblastech a další užívání vod (poddolování, těžba štěrků atd.).
Významná část podkladových informací je v databázích státního podniku Povodí Moravy. Jedná se především o údaje shromažďované v Evidenci uživatelů vod pro potřeby tvorby vodohospodářské bilance, správce toku má k dispozici i informace o upravenosti vodních toků, o vodních dílech, vodních elektrárnách atd. Údaje o dalších vlivech na stav vod jsou obsaženy v databázích Českého statistického úřadu, SEKM, MZe a MŽP. Informace je možné získat i od specializovaných organizací, jako jsou Český rybářský svaz, Moravský rybářský svaz, VÚV TGM v.v.i., VÚMOP, ÚHUL a další.
V souladu s požadavkem § 13 vyhlášky č. 98/2011 Sb., o způsobu hodnocení stavu útvarů povrchových vod, způsobu hodnocení ekologického potenciálu silně ovlivněných a umělých útvarů povrchových vod a náležitostech programů zjišťování a hodnocení stavu povrchových vod, v platném znění a § 15 vyhlášky č. 5/2011 Sb., o vymezení hydrogeologických rajonů a útvarů podzemních vod, způsobu hodnocení stavu podzemních vod a náležitostech programů zjišťování a hodnocení stavu podzemních vod, v platném znění je zpracováván Rámcový program monitoringu. Na stránkách MŽP je zveřejněna poslední aktualizace Rámcového programu monitoringu, která byla schválena v roce 2018.
V souladu s Rámcovým programem monitoringu jsou zpracovány programy monitoringu povrchových a podzemních vod. Program monitoringu povrchových vod komplexně zajišťuje splnění požadavků na sledování a hodnocení jakosti a stavu vod na úrovni evropské i národní legislativy v oblasti ochrany vodního prostředí, mezinárodních monitorovacích programů, přeshraniční spolupráce, dále návrhu programů opatření, vyhodnocení realizovaných opatření, výkonu správy vodních toků a děl a hodnocení jakosti vody. Na základě vyhodnocení výsledků je zjišťován ekologický a chemický stav a ekologický potenciál útvarů povrchových vod. Program monitoringu podzemních vod je navrhován tak, aby poskytl souvislý přehled o jakosti podzemních vod, umožnil identifikaci významných a trvale vzestupných trendů znečišťujících látek, umožnil stanovit průběhy a režim hladin, odhad směru a velikosti proudění, umožnil vyhodnocení vlivu odběrů a vypouštění a vydatností podzemních vod, atd. Na základě vyhodnocení výsledků získaných v rámci realizace těchto programů je zjišťován a stanovován ekologický a chemický stav a ekologický potenciál útvarů povrchových vod a chemický a kvantitativní stav útvarů podzemních vod v ČR.
Ekonomické údaje charakterizují význam příslušného druhu užívání vod z hlediska ročního obratu, resp. produkce, zaměstnanosti ve vztahu k počtu obyvatel v dílčím povodí a dále všech relevantních poplatků a plateb včetně potřebných investic, které vyjadřují míru ekonomického dopadu na obyvatele, případně hospodářské sektory v příslušném dílčím povodí.
Základními ekonomickými údaji vztahujícími se k užívání vod jsou následující platby a poplatky:
Základními podklady pro zjišťování ekonomických a socioekonomických dat jsou:
Údaje o povodňových škodách z minulých povodní jsou uvedeny ve zprávách o povodních. Způsob dokumentace a vyhodnocení povodní je upraven § 76 vodního zákona. Zprávy o povodních zpracovávají povodňové orgány obcí a správci vodních toků, souhrnnou zprávu za povodí zpracovávají správci povodí a souhrnnou hodnotící zprávu, včetně analýzy rozsahu a výše povodňových škod a účelnosti provedených opatření, zpracovávají povodňové orgány krajů.
Vyhodnocení potenciálních povodňových škod je pro plnění úkolů Povodňové směrnice k 22. 12. 2021, tj. pro fázi zpracování plánů zvládání povodňových rizik. Toto vyhodnocení je provedeno pro obce územně spadající do úseků toků vymezených jako oblasti s významným povodňovým rizikem a pro které je navrhováno konkrétní protipovodňové opatření.
Předběžné vyhodnocení povodňových rizik v ČR včetně vymezení oblastí s potenciálně významným povodňovým rizikem bylo provedeno v roce 2018. V letech 2018 a 2019 proběhlo zpracování map povodňového nebezpečí ohrožení a rizik, které jsou dokončeny a zveřejněny v Centrálním datovém skladu k 22. 12. 2019.
Vyhodnocení potenciálních povodňových škod je součástí tzv. Dokumentací oblastí s významným povodňovým rizikem, které byly zpracovávány ke konci roku 2020. Tyto dokumentace oblastí s významným povodňovým rizikem jsou připojeny k příslušným plánům dílčích povodí a jejich závěry a souhrnné informace budou převzaty do příslušných plánů pro zvládání povodňových rizik. Odhad povodňových škod v obcích mimo oblasti s významným povodňovým rizikem jsou součástí jednotlivých projektových dokumentací zajišťovaných navrhovateli protipovodňových opatření.
V následujícím textu jsou uvedeny legislativní předpisy, které nabyly účinnosti do 31. 12. 2018 a další podklady, které mají vztah k požadavkům na užívání vod a nakládání s nimi či mající vliv na stav povrchových nebo podzemních vod.
Tabulka 2.1.1a - Vymezení vodních útvarů povrchových vod Tabulka 2.1.2 - Vymezení vodních útvarů podzemních vod Tabulka 2.1.3a - Přehled sledovaných profilů u povrchových vod Tabulka 2.1.3b - Přehled sledovaných objektů u podzemních vod Tabulka 2.2 - Souhrnné informace o stavu opatření z 2. plánovacího cyklu u vodních útvarů se zvláštními cíli Tabulka 2.2 - Opatření z 2. plánovacího cyklu u vodních útvarů se zvláštními cíli (tabulka v příloze) Tabulka 4.1 - Relevance opatření pro předcházení, snížení či kompenzaci potenciálních negativních vlivů v rámci realizace aktivit (opatření) navrhovaných Plánem dílčího povodí Dyje 2021 – 2027 Tabulka I.1.1a - Struktura dílčího povodí Dyje (povodí 3. řádu podle čísla hydrologického pořadí) Tabulka I.1.1b - Vymezení dílčího povodí Dyje vůči krajům Tabulka I.1.3a - Základní hydrologické údaje (tabulka v příloze) Tabulka I.1.3b - Základní parametry významných vodních nádrží (tabulka v příloze) Tabulka I.1.4 - Hodnoty přirozených N-letých průtoků a poměru Q100/Qa pro vybrané vodoměrné stanice Tabulka I.1.5 - Vyhodnocení nedostatečné akumulační schopnosti (tabulka v příloze) Tabulka I.1.6a - Plošná vodní eroze (tabulka v příloze) Tabulka I.1.6b - Protierozní úpravy na tocích (tabulka v příloze) Tabulka I.1.12a - Přehled osídlení obcí k roku 2016 Tabulka I.1.12b - Hustota zalidnění podle ORP k roku 2016 Tabulka I.1.13 - Přehled elektráren v dílčím povodí (s výkonem > 1 MW) Tabulka I.1.14 - Přehled využití území Tabulka I.2.1a - Počty útvarů povrchových vod Tabulka I.2.1a - Útvary povrchových vod kategorie „řeka“ (tabulka v příloze) Tabulka I.2.1b - Útvary povrchových vod kategorie „jezero“ (tabulka v příloze) Tabulka I.2.1b - Popisné charakteristiky typologie vodních útvarů kategorie „řeka“ Tabulka I.2.1c - Popisné charakteristiky typologie vodních útvarů kategorie „jezero“ Tabulka I.2.1d - Přehled typů útvarů povrchových vod kategorie „řeka“ Tabulka I.2.1e - Přehled typů útvarů povrchových vod kategorie „jezero“ Tabulka I.2.1f - Přehled umělých a silně ovlivněných útvarů povrchových vod Tabulka I.2.1g - Uznatelná užívání vod související s určením silně ovlivněných VÚ Tabulka I.2.1h - Hydromorfologické změny, jejichž zachování je nezbytné pro zabezpečení uznatelných užívání Tabulka I.2.1c - Silně ovlivněné útvary povrchových vod a jejich užívání (tabulka v příloze) Tabulka I.2.1d - Fyzické změny související s určením útvarů jako silně ovlivněné (tabulka v příloze) Tabulka I.2.2 - Přehled útvarů podzemních vod a jejich přiřazení ke geologickým jednotkám Tabulka I.2.2a - Útvary podzemních vod a jejich přírodní charakteristiky (tabulka v příloze) Tabulka I.2.2b - Seznam pracovních jednotek útvarů podzemních vod (tabulka v příloze) Tabulka I.2.2c - Vztah útvarů podzemních vod a útvarů povrchových vod (tabulka v příloze) Tabulka I.2.3a - Vazba vodních útvarů na chráněné oblasti vázané na vodní prostředí (tabulka v příloze) Tabulka I.2.3a - Přehled odběrů vod určených pro lidskou spotřebu Tabulka I.2.3b - Odběry povrchových vod určených pro lidskou potřebu (tabulka v příloze) Tabulka I.2.3c - Odběry podzemních vod určených pro lidskou potřebu (tabulka v příloze) Tabulka I.2.3b - CHOPAV pro povrchové a podzemní vody Tabulka I.2.3c - Ochranná pásma vodárenských nádrží Tabulka I.2.3d - Území citlivá na živiny - zranitelné oblasti (tabulka v příloze) Tabulka I.2.3e - Povrchové vody využívané ke koupání (tabulka v příloze) Tabulka I.2.3d - Ptačí oblasti vázané na vodní prostředí Tabulka I.2.3f - Evropsky významné lokality vázané na vodní prostředí (tabulka v příloze) Tabulka I.2.3g - Maloplošná zvláště chráněná území vázaná na vodní prostředí (tabulka v příloze) Tabulka I.2.3e - Ramsarské mokřady Tabulka II.1.1a - Souhrnné údaje o evidovaném vypouštění Tabulka II.1.1b - Množství evidovaného vypouštěného znečištění do povrchových vod Tabulka II.1.1a - Přehled zdrojů bodového znečištění (tabulka v příloze) Tabulka II.1.1c - Vybraná evidovaná vypouštění městských odpadních vod Tabulka II.1.1d - Vybraná evidovaná vypouštění průmyslových vod Tabulka II.1.1f - Vybraná evidovaná vypouštění vod z ostatních zdrojů Tabulka II.1.1g - Přehled případů havarijního znečištění v letech 2016 - 2018 Tabulka II.1.1b - Plošné zdroje znečištění v mezipovodí vodních útvarů (tabulka v příloze) Tabulka II.1.1c - Přehled odběrů povrchových vod (tabulka v příloze) Tabulka II.1.1h - Souhrnné údaje o evidovaných odběrech Tabulka II.1.1i - Vybrané evidované odběry s vodárenským využitím Tabulka II.1.1j - Vybrané evidované odběry pro jiné než vodárenské účely Tabulka II.1.1d - Vodní nádrže s celkovým objemem ovladatelného prostoru větším než 1 mil. m3 ve správě státního podniku Povodí Moravy (tabulka v příloze) Tabulka II.1.1e - Vodní nádrže s celkovým objemem ovladatelného prostoru větším než 1 mil. m3 ve správě jiných subjektů (tabulka v příloze) Tabulka II.1.1f - Převody vody (tabulka v příloze) Tabulka II.1.2a - Identifikace významných vlivů na útvary povrchových vod (tabulka v příloze) Tabulka II.1.2a - Významné vypouštění komunálních odpadních vod Tabulka II.1.2b - Významné vypouštění komunálních odpadních vod (tabulka v příloze) Tabulka II.1.2c - Významné vypouštění z odlehčovacích komor (tabulka v příloze) Tabulka II.1.2d - Významné vypouštění průmyslových odpadních vod (tabulka v příloze) Tabulka II.1.2e - Seznam významných zátěží podle databáze SEKM s uvedením problematických látek (tabulka v příloze) Tabulka II.1.2f - Významné vypouštění důlních vod (tabulka v příloze) Tabulka II.1.2g - Významný vliv hospodaření na rybnících (tabulka v příloze) Tabulka II.1.2h - Vstup nutrientů z difuzních zdrojů do povodí vodního útvaru (tabulka v příloze) Tabulka II.1.2i - Vstupy dusíku do vod v povodí/mezipovodí vodního útvaru; podíl plochy zranitelných oblastí na ploše vodního útvaru; podíl odvodněných zemědělských ploch v povodí/mezipovodí vodního útvaru (tabulka v příloze) Tabulka II.1.2j - Vstup fosforu do vod v povodí/mezipovodí vodního útvaru ze zemědělství (mimoerozní) (tabulka v příloze) Tabulka II.1.2k - Vstup erozního sedimentu do vod v povodí/mezipovodí vodního útvaru ze zemědělských ploch (tabulka v příloze) Tabulka II.1.2l - Riziko vstupu vybraných pesticidů do vod v povodí/mezipovodí vodního útvaru ze zemědělství (tabulka v příloze) Tabulka II.1.2m - Riziko vstupu vybraných látek atmosférickou depozicí do vod v povodí/mezipovodí vodního útvaru (tabulka v příloze) Tabulka II.1.2n - Charakteristiky a stupeň hydrologického ovlivnění povrchových vod (tabulka v příloze) Tabulka II.1.2o - Identifikace významných vlivů na útvary povrchových vod: hydrologické ovlivnění (tabulka v příloze) Tabulka II.1.2p - Charakteristiky a stupeň morfologického ovlivnění útvarů povrchových vod (tabulka v příloze) Tabulka II.1.2q - Identifikace sektorů významných vlivů na útvary povrchových vod: podélné úpravy vodních toků (tabulka v příloze) Tabulka II.1.2r - Identifikace sektorů významných vlivů na útvary povrchových vod: překážky (tabulka v příloze) Tabulka II.1.2s - Významné ovlivnění VÚ nepůvodními organismy a onemocněními (tabulka v příloze) Tabulka II.2.1b - Seznam zátěží z databáze SEKM s uvedením problematických látek (tabulka v příloze) Tabulka II.2.1a - Přehled vypouštění do podzemních vod Tabulka II.2.1c - Podíl plochy zranitelných oblastí v útvarech podzemních vod nebo pracovních jednotkách (tabulka v příloze) Tabulka II.2.1d - Podíl plochy intenzivně využívané orné půdy v útvarech podzemních vod nebo pracovních jednotkách (tabulka v příloze) Tabulka II.2.1c - Přehled vybraných evidovaných odběrů podzemních vod Tabulka II.2.1e - Přehled odběrů podzemních vod a jejich přiřazení útvarům podzemních vod (tabulka v příloze) Tabulka II.2.1f - Přehled užívání území v útvarech podzemních vod (tabulka v příloze) Tabulka II.2.1f - Třídy CORINE Land Cover použité při analýzách vlivů a dopadů Tabulka II.2.2a - Seznam významných zátěží z databáze SEKM s uvedením problematických látek (tabulka v příloze) Tabulka II.2.2b - Významnost plošného znečištění dusíkem ze zemědělství (tabulka v příloze) Tabulka II.2.2c - Významnost plošného znečištění pesticidy v útvarech podzemních vod nebo pracovních jednotkách (tabulka v příloze) Tabulka II.2.2d - Významnost plošného znečištění z atmosférické depozice pro jednotlivé útvary podzemních vod nebo pracovní jednotky (tabulka v příloze) Tabulka II.2.2e - Významnost odběrů pro útvary podzemních vod nebo pracovní jednotky (tabulka v příloze) Tabulka II.2.2f - Identifikace významných vlivů na útvary podzemních vod (tabulka v příloze) Tabulka II.2.3a - Rizikovost útvarů podzemních vod pro staré zátěže (tabulka v příloze) Tabulka II.2.3b - Rizikovost útvarů podzemních vod pro dusík a pesticidy ze zemědělství (tabulka v příloze) Tabulka II.2.3c - Rizikovost útvarů podzemních vod pro atmosférickou depozici (tabulka v příloze) Tabulka II.2.3d - Rizikovost útvarů podzemních vod pro odběry a ostatní vlivy (tabulka v příloze) Tabulka II.2.3e - Rizikovost útvarů podzemních vod (tabulka v příloze) Tabulka III.1.1a - Profily situačního monitoringu Tabulka III.1.1b - Profily provozního monitoringu Tabulka III.1.1d - Hydrologický monitoring Tabulka III.1.1e - Výběr ukazatelů jakosti v závislosti na typu vlivu, kterému je vodní útvar vystaven, pro zjišťování chemického a ekologického stavu/potenciálu útvarů povrchových vod kategorie “řeka“ podle Rámcového programu monitoringu Tabulka III.1.1a - Profily situačního monitoringu (tabulka v příloze) Tabulka III.1.1b - Profily provozního monitoringu (tabulka v příloze) Tabulka III.1.1c - Profily hydrologického monitoringu (tabulka v příloze) Tabulka III.1.2a - Monitorovací objekty pro sledování kvantitativního stavu Tabulka III.1.2b - Objekty podzemních vod pro monitoring chemického stavu Tabulka III.1.3a - Profily monitoringu území vyhrazených pro lidskou spotřebu Tabulka III.1.3b - Profily monitoringu pro nitrátovou směrnici Tabulka III.1.3c - Profily monitoringu povrchových vod využívaných ke koupání Tabulka III.1.3a - Místa monitoringu povrchové vody určené pro lidskou spotřebu (tabulka v příloze) Tabulka III.1.3b - Místa monitoringu podzemní vody určené pro lidskou spotřebu (tabulka v příloze) Tabulka III.1.3c - Profily monitoringu pro nitrátovou směrnici (tabulka v příloze) Tabulka III.2.1.3a - Souhrnné hodnocení útvarů povrchových vod Tabulka III.2.1.3b - Hodnocení chemického stavu útvarů povrchových vod Tabulka III.2.1.3c - Hodnocení ekologického stavu - všeobecné fyzikálně-chemické složky Tabulka III.2.1.3d - Hodnocení ekologického stavu - specifické znečišťující látky Tabulka III.2.1.3e - Souhrn hodnocení biologických složek ekologického stavu Tabulka III.2.1.3f - Hodnocení biologické složky ekologického stavu Tabulka III.2.1.3g - Souhrn hodnocení hydromorfologické složky ekologického stavu Tabulka III.2.1.3i - Hodnocení ekologického stavu útvarů povrchových vod Tabulka III.2.1.3j - Hodnocení biologických složek ekologického potenciálu Tabulka III.2.1.3k - Hodnocení všeobecně fyzikálně-chemických složek ekologického potenciálu Tabulka III.2.1.3l - Hodnocení specifických znečišťujících látek ekologického potenciálu Tabulka III.2.1.3m - Hodnocení ekologického potenciálu Tabulka III.2.1.3n - Typově specifické hodnoty pro ukazatele všeobecných fyzikálně-chemických složek ekologického stavu útvarů povrchových kategorie "řeka" - porovnání 2. a 3. plánovacího období Tabulka III.2.1.3o - Všeobecné fyzikálně-chemické složky ekologického stavu/potenciálu - počet nevyhovujících vodních útvarů Tabulka III.2.1.3p - Specifické znečišťující látky - počet nevyhovujících vodních útvarů Tabulka III.2.1a - Hodnocení chemického stavu útvarů povrchových vod (tabulka v příloze) Tabulka III.2.1b - Hodnocení ekologického stavu a ekologického potenciálu útvarů povrchových vod (tabulka v příloze) Tabulka III.2.1c - Souhrnné hodnocení stavu útvarů povrchových vod (tabulka v příloze) Tabulka III.2.2. - Souhrnné hodnocení stavu útvarů podzemních vod Tabulka III.2.2a - Hodnocení chemického stavu útvarů podzemních vod (tabulka v příloze) Tabulka III.2.2b - Seznam útvarů podzemních vod s výrazným vzestupným trendem znečišťujících látek (tabulka v příloze) Tabulka III.2.2c - Hodnocení kvantitativního stavu útvarů podzemních vod (tabulka v příloze) Tabulka III.2.2d - Souhrnné hodnocení stavu útvarů podzemních vod (tabulka v příloze) Tabulka III.2.3a - Stav území vyhrazených pro odběry vody pro lidskou spotřebu Tabulka III.2.3b - Stav oblastí vymezených pro ochranu stanovišť nebo druhů vázaných na vodní prostředí Tabulka III.2.3c - Stav mokřadů podle Ramsarské úmluvy Tabulka III.3a - Dopad vlivů na stav útvarů povrchových vod (tabulka v příloze) Tabulka III.3b - Dopad vlivů na stav útvarů podzemních vod (tabulka v příloze) Tabulka III.4.1a - Souhrn odhadu hodnocení stavu útvarů povrchových vod k roku 2021 - Chemický stav Tabulka III.4.1b - Souhrn odhadu hodnocení stavu útvarů povrchových vod k roku 2021 - Ekologický stav/potenciál Tabulka III.4.2a - Odhad hodnocení stavu útvarů podzemních vod k roku 2021 Tabulka III.4.3a - Stav území vyhrazená pro odběry vody pro lidskou spotřebu - předpoklad 2021 Tabulka III.4.3b - Stav oblastí vymezených pro ochranu stanovišť nebo druhů vázaných na vodní prostředí - předpoklad 2021 Tabulka III.4.3c - Stav mokřadů podle Ramsarské úmluvy - předpoklad 2021 Tabulka III.5.1 - Spolehlivost hodnocení stavu útvarů povrchových vod (tabulka v příloze) Tabulka III.5.2 - Spolehlivost hodnocení stavu útvarů podzemních vod (tabulka v příloze) Tabulka IV.1.1a - Environmentální cíle pro útvary povrchových vod - chemický stav Tabulka IV.1.1b - Přehled útvarů povrchových vod v nevyhovujícím chemickém stavu a významné vlivy Tabulka IV.1.1c - Environmentální cíle pro útvary povrchových vod - ekologický stav/potenciál Tabulka IV.1.1d - Přehled útvarů povrchových vod v nevyhovujícím ekologickém stavu/potenciálu a významné vlivy Tabulka IV.1.1a - Vlivy, způsobující nedosažení dobrého stavu útvarů povrchových vod (tabulka v příloze) Tabulka IV.1.1e - Environmentální cíle pro útvary podzemních vod Tabulka IV.1.1f - Přehled útvarů podzemních vod v nevyhovujícím stavu a významné vlivy Tabulka IV.1.1b - Environmentální cíle pro zamezení nebo omezení vstupů nebezpečných a závadných látek do podzemních vod (tabulka v příloze) Tabulka IV.1.1c - Vlivy, způsobující nedosažení dobrého chemického a kvantitativního stavu útvarů podzemních vod (tabulka v příloze) Tabulka IV.2a - Výjimky z dosažení dobrého ekologického stavu/potenciálu podle složky kvality (tabulka v příloze) Tabulka IV.2b - Výjimky z dosažení dobrého chemického stavu útvarů povrchových vod podle ukazatele (tabulka v příloze) Tabulka IV.2c - Výjimky z dosažení dobrého kvantitativního stavu útvaru podzemních vod (tabulka v příloze) Tabulka IV.2d - Výjimky z dosažení dobrého chemického stavu útvaru podzemních vod (tabulka v příloze) Tabulka IV.2.1a - Prodloužení lhůt v útvarech povrchových vod - chemický stav Tabulka IV.2.1b - Prodloužení lhůt v útvarech povrchových vod - ekologický stav/potenciál Tabulka IV.2.1c - Prodloužení lhůt v útvarech podzemních vod - chemický stav Tabulka IV.2.1d - Prodloužení lhůt v útvarech podzemních vod - kvantitativní stav Tabulka V.1.2a - Nejvýznamnější povodně zaznamenané hydrologickou službou Tabulka V.1.2 - Hydrogramy významných povodňových událostí ve vybraných vodoměrných stanicích (tabulka v příloze) Tabulka V.1.3 - Místa omezující průtočnost vodních toků s negativním vlivem na průběh povodně (tabulka v příloze) Tabulka V.1.4a - Oblasti s významnými povodňovými riziky (tabulka v příloze) Tabulka V.1.4b - Obce s nepřijatelným povodňovým rizikem - rozsah ploch dotčených povodní a ploch v nepřijatelném riziku (tabulka v příloze) Tabulka V.1.4c - Obce s nepřijatelným povodňovým rizikem - počty obyvatel dotčených povodní a počty obyvatel v nepřijatelném riziku (tabulka v příloze) Tabulka V.1.4d - Rozsah ploch v nepřijatelném riziku v členění podle jednotlivých kategorií funkčního využití území (tabulka v příloze) Tabulka V.1.4e - Souhrnné informace o citlivých objektech v oblasti s významným povodňovým rizikem (tabulka v příloze) Tabulka V.1.5.1 - Zastavěná území nechráněná nebo nedostatečně chráněná před povodněmi (tabulka v příloze) Tabulka V.1.6.2 - Seznam kritických bodů (tabulka v příloze) Tabulka VI.1a - Opatření k dosažení cílů (tabulka v příloze) Tabulka VI.1b - Opatření k dosažení cílů s vazbou: vliv - stav a výjimka (tabulka v příloze) Tabulka VI.1.3 - Souhrnné informace o opatřeních Tabulka VI.1.4 - Souhrnné informace o opatřeních Tabulka VI.1.5 - Souhrnné informace o opatřeních Tabulka VI.1.6 - Souhrnné informace o opatřeních Tabulka VI.1.7 - Souhrnné informace o opatřeních Tabulka VI.1.8 - Souhrnné informace o opatřeních Tabulka VI.1.10 - Souhrnné informace o opatřeních Tabulka VI.1.12a - Souhrnné informace o opatřeních typu revitalizace vodních toků Tabulka VI.1.12c - Souhrnné informace o opatřeních typu rybí přechod Tabulka VI.1.15 - Souhrnné informace o opatřeních Tabulka VI.1.16 - Souhrnné informace o opatřeních Tabulka VI.1.17 - Souhrnné informace o opatřeních Tabulka VI.1.18 - Souhrnné informace o opatřeních Tabulka VI.1.19 - Souhrnné informace o opatřeních Tabulka VI.4 – Souhrnné náklady na opatření Tabulka VII.1.1. - Platby k úhradě správy vodních toků a správy povodí v dílčím povodí za rok 2018 Tabulka VII.1.2. - Platby za odebrané množství podzemní vody v dílčím povodí v roce 2018 Tabulka VII.1.5. - Přehled vodného a stočného jednotlivých provozovatelů v dílčím povodí v roce 2018 Tabulka VIII.3a - Seznam kompetentních a ostatních dotčených správních úřadů pro plánování v dílčím povodí Tabulka VIII.3b - Odborné subjekty a správní úřady řízené kompetentními a ostatními správními úřady Tabulka VIII.4a - Přehled kontaktních míst a postupů pro získávání informací o plánu dílčího povodí Tabulka VIII.4b - Přehled kontaktních míst a postupů pro získávání informací o monitoringu stavu vod v dílčím povodí
Mapa I.1.1a - Dílčí povodí a povodí 3. řádu Mapa I.1.1b - Působnost kompetentních úřadů Mapa I.1.5a - Faktor urychleného odtoku Mapa I.1.5b - Míra akumulace vody ve vodních nádržích Mapa I.2.1a - Útvary povrchových vod - kategorie Mapa I.2.1b - Útvary povrchových vod - typy Mapa I.2.1c - Silně ovlivněné útvary povrchových vod Mapa I.2.2 - Umístění a hranice útvarů podzemních vod Mapa I.2.3a - Vodní útvary s odběry vody určené k lidské spotřebě Mapa I.2.3b - Ochranná pásma vodních zdrojů Mapa I.2.3c - Vody ke koupání, oblasti citlivé na živiny Mapa I.2.3d - Oblasti vymezené pro ochranu stanovišť nebo druhů, ptačí oblasti Mapa II.1.1a - Bodové zdroje znečištění Mapa II.1.1b - Odběry povrchových vod Mapa II.1.1c - Řízení odtoku povrchových vod Mapa II.1.1d - Příčné překážky Mapa II.1.2a - Významné bodové zdroje znečištění povrchových vod Mapa II.1.2b - Významné plošné zdroje znečištění povrchových vod Mapa II.1.2c - Vstup dusíku ze zemědělství do vod v povodí/mezipovodí vodního útvaru Mapa II.1.2d - Podíl zranitelných oblastí v ploše vodního útvaru Mapa II.1.2e - Vstupu mimoerozního fosforu ze zemědělství do vod v povodí/mezipovodí vodního útvaru Mapa II.1.2f - Vstup erozního sedimentu v povodí/mezipovodí vodního útvaru Mapa II.1.2g - Významná atmosférická depozice v povodí/mezipovodí vodního útvaru Mapa II.2.1 - Odběry podzemních vod Mapa II.2.2a - Významné vlivy na útvary podzemních vod - chemický stav Mapa II.2.2b - Významné vlivy na útvary podzemních vod - kvantitativní stav Mapa III.1.1a - Profily situačního monitoringu Mapa III.1.1b - Profily provozního monitoringu Mapa III.1.1d - Profily hydrologického monitoringu Mapa III.1.2a - Objekty monitoringu kvantitativního stavu podzemních vod Mapa III.1.2b - Objekty monitoringu chemického stavu podzemních vod Mapa III.1.3a - Monitoring území vyhrazených pro odběr vody pro lidskou spotřebu Mapa III.1.3b - Monitoring pro nitrátovou směrnici Mapa III.1.3c - Monitoring povrchových vod využívaných pro koupání Mapa III.2.1a - Hodnocení chemického stavu útvarů povrchových vod Mapa III.2.1b - Hodnocení ekologického stavu a ekologického potenciálu útvarů povrchových vod Mapa III.2.1c - Souhrnné hodnocení stavu útvarů povrchových vod Mapa III.2.2a - Chemický stav útvarů podzemních vod a identifikace útvarů podzemních vod s výrazným vzestupným trendem znečišťujících látek Mapa III.2.2b - Kvantitativní stav útvarů podzemních vod Mapa III.2.3a - Stav území vyhrazených pro odběry vody pro lidskou spotřebu Mapa III.4.2a - Odhad chemického stavu útvarů podzemních vod k roku 2021 Mapa III.4.2b - Odhad kvantitativního stavu útvarů podzemních vod k roku 2021 Mapa IV.1.1a - Environmentální cíle pro útvary povrchových vod - ekologický stav/potenciál Mapa IV.1.1b - Environmentální cíle pro útvary povrchových vod - chemický stav Mapa IV.1.1c - Environmentální cíle pro útvary podzemních vod - chemický stav Mapa IV.1.1d - Environmentální cíle pro útvary podzemních vod - kvantitativní stav Mapa V.1.2 - Maximální zjištěný rozsah zaplavovaného území historickými povodněmi Mapa V.1.3 - Místa omezující průtočnost vodních toků Mapa V.1.4 - Oblasti s významnými povodňovými riziky Mapa V.1.5 - Zastavěná území nechráněná nebo nedostatečně chráněná před povodněmi Mapa V.1.6 - Vymezené lokality významně ohrožené přívalovými srážkami Mapa VI.1.3 - Opatření pro vody užívané nebo uvažované pro odběr pro lidskou spotřebu Mapa VI.1.4 - Opatření ke zlepšení jakosti vod využívaných ke koupání Mapa VI.1.7 - Opatření k zabránění a regulaci znečištění z bodových zdrojů - čistírny odpadních vod nebo kanalizace Mapa VI.1.10 - Opatření k omezování, případně zastavení vnosu nebezpečných a zvlášť nebezpečných látek do vod - staré ekologické zátěže, průmyslové zdroje Mapa VI.1.12 - Opatření k zajištění odpovídajících hydromorfologických podmínek vodních útvarů Mapa VI.1.17 - Protipovodňová opatření v oblastech s významným povodňovým rizikem Mapa VI.1.18 - Protipovodňová opatření mimo oblasti s významným povodňovým rizikem Mapa VI.1.19 - Opatření ke snížení nepříznivých účinků sucha